Bleriot' un uçak kazası!

1. Aya Dimitri Kilisesi     2. Bleriot' un uçağı ile düştüğü ev (Fotoğraf: Melisinos' un"Τatavla" adlı kitabından)

 

M. Bleriot, Manş Denizi' ni kendi yapımı olan uçak ile 25 Temmuz 1909'da geçen ilk pilottur. Birkaç gün öncesinde Iber Ladam adındaki bir pilotun aynı yerdeki denemesi başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Kale' den Dover bölgesine kadar olan 38 kilometrelik mesafeyi 37 dakikada kat etmesi, o dönemin en önemli başarılarından biri sayılmıştır.

Fransız Le Pelerin degisinin 29 Kasım 1909 tarihli sayısında
kaza anının temsili çizimi (Aya Dimitri Kilisesi arşivi) 

 


       Manş Denizi' ni uçağı ile geçen ilk pilot olan Μ. Blériot, yılın en başarılı olaylarından birine imza atmış fakat ölümden şans eseri kurtulmuştur.

     Fransız pilot, kalabalığın izlediği bir gösteri esnasında bir evin çatısına çarptı. Rüzgarın gücü ile uçağın kontrolünü kaybeden Μ. Blériot bir evin çatısına çarpması sonucu yere düştü.

     Çarpma sonucu uçağı tamamen parçalanan pilotun sol tarafında yaralar oluşmuş ve iç kanama tehlikesi geçirmiştir. Βlériot, onu izlemeye gelenleri hayal kırıklığına uğratmamak için, Manş Denizi' ni geçerken kullandığı uçağın benzeri ile gösteriyi yaparken, rüzgardan kurtulmak için Tatavla tepelerine doğru rotasını değiştirmişti.

     Blériot, kalkış noktasına doğru yönelmeye çalışırken tepedeki evlerden daha yükseğe çıkmayı başaramayarak iki evin duvarları arasında kalmış ve kaza geçirerek yaklaşık altı metre yükseklikten aşağı düşmüştür.

     Kaza esnasında eşi hemen yardımına koşmuş ve Blériot İstanbul' daki Fransız Hastanesi' ne kaldırılmıştır. Doktorlar, kazazedenin karın bölgesinde ciddi hasarlar tespit etmişlerdir. Sonrasında ise eşi, hastane dışındaki meraklı kalabalığa eşinin sağlık durumunun kontrol altında olduğunu, hastane yetkilileri de sağlık durumunun iyi olduğu haberini vermiştir. Yarın sağlık durumu hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir

 
   (New York Times, 12 Aralık 1909)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 
© Copyright 2011 All Rights Tatavla TM | Adres: Ateş Böceği sok. No: 2 34440 Kurtuluş / İstanbul
Telefon: +90 212 250 62 48 - Fax: +90 212 254 36 90 - e-mail: info@tatavla.org